Wychowanie dziecka kary i nagrody

Dzieci to wulkany energii. Biegają, skaczą, wywracają i poprawiają się, znów wywracają a właśnie w nieskończoność. Nieraz trudno doprowadzić je do ładu. A owo nie wszystko. Dzieci to jednocześnie wizytówki rodziców. Jak wykonać, aby nasze pociechy spędzały aktywnie czas, i przy tymże nie wyglądały jak ofiary katastrofy naturalnej?

Wygnieciona sukienka, przybrudzony kołnierzyk, zdarte kolano - to problemy, które dotykają wszystkich rodziców. Pozyskujemy nowe ubrania, cerujemy dziury, mamy przy sobie nawilżane chusteczki i torebki, w których bardzo miejsca zajmują spinki do włosów dla niemowląt, chusteczki higieniczne, szczotki oraz inne urządzenia pierwszej potrzeby. Nałożenia na zmianę, ukryte w dowolnej torbie, to zawieszenia nie ale dla zdesperowanych. Projekt to chociaż nie lecz wtedy spodenki, sukienka czy rajstopy. Włosy bardzo często wykorzystują pierwsze skrzypce.

Jak łatwo o zburzenie misternie splecionej gumkami fryzury - wie wszystka mama. Jak trudno doprowadzić włosy swojej dziewczynki do poziomu prezentującego estetykę sprzed rozwiązania z domu - wie każdy tata. Bez profesjonalnych sprzętów się nie obędzie. Zwykłe gumki często przesuwają się z włosów. Warkocze, skrzętnie zaplatane więcej w kącie piaskownicy, rozplątują się w pięć minut. Każdą fryzurę trzeba wspomóc, a poza gumkami, grzebieniami, opaskami i szczyptą szczęścia, zawsze warto korzystać przy sobie spinki. Istotne jest, by spinki były duże, ale jednocześnie uczynione z pewnych materiałów. Twardy sztywny, kłujący w górę plastik nie tylko szybko stworzy w piaskownicy, ale sprawi, że dzieci nie dopuszczą żadnego z rodziców do własnych włosów przez najbliższe dwadzieścia lat. Wygodna, delikatna spinka, przystosowana kształtem do góry pociechy, może przynajmniej wesprzeć w jakimś stopniu utrzymać ten składnik prezencji.

Jeśli fryzura jest zdolna, torba spakowana, dziecko uśmiechnięte, a rodzic uzbrojony w właściwe pokłady cierpliwości i siły - można wyruszać. Zależnie z tego, dokąd wyprawa się kieruje, dobrze dobrać fryzurę. Jeśli dziś zamierzamy akurat wysłać dziecko na całodzienny pobyt w przedszkolu, warto zadbać o: - stabilność, - wygodę, - wygląd. Dobrze też wziąć pod uwagę: - szarpanie, - bieganie, - upadanie, - pogubienie elementów.

I po powrocie można pociechę uczesać z tamta.