Uzytkowanie kasy fiskalnej na co dzien

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się zostać płatnikiem VAT, będzie zmuszony zainstalować w swojej firmie kasę fiskalną sharp er. Najczęściej takie rozwiązanie pozwala ponosić mniejsze koszty podczas rozliczania się z Urzędem Skarbowym, dlatego też wielu biznesmenów bierze pod uwagę tę właśnie opcję. Jednak trzeba pamiętać o tym, że kasa fiskalna jest takim samym urządzeniem elektronicznym jak wszystkie inne. Może więc od czasu do czasu dochodzić do różnych usterek, czy nawet do poważniejszych awarii.

Szczególnie zaś będzie dochodzić do takich sytuacji wtedy, gdy przedsiębiorca zechce zaoszczędzić i zainwestuje na przykład w używaną kasę fiskalną. Nawet jeśli będzie ona wciąż na gwarancji, trzeba liczyć się z tym, że może się popsuć wcześniej, niż ta, która jest dopiero co wypuszczona na rynek przez producenta. Warto więc zorientować się, które kasy cieszą się dobrą opinią i zaufaniem wśród użytkowników, by mieć pewność, że nie trzeba będzie przeprowadzać przeglądu technicznego wcześniej, niż jest to wymagane.

Nie można też zapominać o tym, że samo użytkowanie kasy fiskalnej może przyczynić się do awarii. Tak stanie się na przykład wtedy, gdy moduł pamięci będzie za bardzo obciążony. W takiej sytuacji urządzenie może przedstawiać inne nazwy produktów, niż te, jakie powinny widnieć po przywołaniu określonego kodu. Jeśli dojdzie do takiej okoliczności, przedsiębiorca musi zgłosić ten stan rzeczy do Urzędu Skarbowego. Za szczęściarza w takiej sytuacji może się natomiast uważać ten właściciel firmy, który zdecydował się zainwestować również w zapasową kasę fiskalną. Wtedy bowiem, gdy podstawowe urządzenie się zepsuje, również trzeba zgłosić ten fakt do odpowiedniego urzędu, jednak można w dalszym ciągu prowadzić sprzedaż i ewidencję za pośrednictwem kasy fiskalnej.

Jeśli natomiast przedsiębiorca nie posiada zapasowego urządzenia, jest zmuszony tymczasowo zawiesić działalność do momentu, aż kasa nie zostanie naprawiona. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w firmie wystawia się również faktury. Kiedy z kolei okaże się, że awarii nie da się już usunąć, wówczas przed utylizacją należy odczytać dane zamieszczone w pamięci. Dopiero wtedy można zadecydować o zakupie nowego urządzenia, bądź też o rezygnacji z prowadzenia sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl