Mikroskop optyczny i elektronowy porownanie

Mikroskopy laboratoryjne (określane te mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do pisania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez system optyczny. Mikroskopy opierają się zwykle z wyboru soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie grane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane stosowane są w moc dziedzinach nauki do badań znacznie małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy polecane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych zaś w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i kontrolowaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Ale w części chemii i fizyki mikroskopy używane są choć w krystalografii czy metalografii. Geolodzy wykorzystują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w interesie optycznym (niekiedy wymienia się je to mikroskopami świetlnymi), są też stosowane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas ćwiczeń z nauk ścisłych. Badany obiekt badany jest bezpośrednio przez okular lub na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest przeznaczona przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka stanowi związana z długością fali światło, z zmiany za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, ale we dzisiejszych mikroskopach optycznych można dostać powiększenia ponad tysiąckrotne.