Maria krysztofiak przeklad literacki we wspolczesnej translatoryce

Jestem tłumaczem, tworzę na wielu nowych płaszczyznach, zarówno tłumaczę symultanicznie, kiedy również fascynuję się przekładem literackim. Najczęściej a moja książka to wpływanie tekstu, z listy umów cywilno-prawnych lub innych urzędowych dokumentów. Wolę jednak tłumaczenia literackie, bo dają mi one znacznie radości.

posnet mobile eu

Skupienie i koncentracja Gdy planuję zrobić tłumaczenie tekstu literackiego, przede każdym staram się zachować pełną koncentrację. Wyłączam telefon, nie przeglądam stron internetowych - najistotniejszy jest więc dla mnie tekst. Istotny jest skoro nie tylko dobry przekład, tylko również danie walorów literackich. To niełatwe zadanie, ale daje niesamowitą satysfakcję. Kiedy pokazuje się, że moje tłumaczenie tekstu literackiego zyskuje uznanie, odczuwam wielkie uznanie i satysfakcję prawie tak wielką, jakbym jedna była autorką tego wpisu. Są oczywiście takie teksty, których przedstawianie nie sprawia mi radości, wbrew tego, że są literackie. Wynika to dwóch sposobów: po pierwsze, nie znoszę tłumaczyć harlequinów, ponieważ nuży mnie fabuła, a literacka cena takiego artykułu jest właściwie żadna. Po drugie, nie cierpię tekstów populistycznych i delikatnych.

Praca w budynku

Oczywiście mimo moich uprzedzeń każde tłumaczenie tekstu wykonuję bardzo dokładnie i chce mi na prawdziwym oddaniu założeń oryginału. Czasem stanowi toż niemożliwe, niemniej nigdy się nie poddaję i prę do celu. Sprowadza się, że muszę odłożyć tekst na wszelki do szuflady i wrócić do niego później. W własnej książce doceniam to, że umiem ją służyć, siedząc w domu. Każde bowiem tłumaczenie tekstu da się wykonać zdalnie, a nowoczesna technika daje mi do tego wszelkie niezbędne narzędzia. Mam wszystkimi możliwymi słownikami, a internet zezwala na weryfikowanie wielu informacji. Jednak idąc w lokalu, należy myśleć o samodyscyplinie, bowiem praca w domu rozleniwia. Trzeba narzucić sobie dobry rygor i własne działania działać jak należy. Każde tłumaczenie dokumentu jest znaczące oraz do jakiegoś trzeba rozwiązań z racją, jak byśmy dopiero zaczynali pracę. Źródło: