Jak ministerstwo walczy z szara strefa

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku, dotyczące kas rejestrujących, postawiło przed dylematem niektórych usługodawców, czy lepszym wyborem dla ich działalności, jest kasa fiskalna czy drukarka fiskalna. Dotychczas wielu podatników prowadzących działalność gospodarczą na rzecz osób fizycznych, było zwolnionych z tego obowiązku.

Dotyczyło to mechaników samochodowych, lekarzy, prawników, fryzjerów, kosmetyczek, wulkanizatorów i osób świadczących usługi gastronomiczne. Progiem, który zwalnia z obowiązku ewidencjonowania elektronicznego obrotów, pozostaje nadal 20 000. Zdaniem ministra, nowe rozporządzenie pozwoli ograniczyć ukrywanie prawdziwej wielkości obrotów, a tym samym zmniejszyć szarą strefę.
Kasa fiskalna różni się od drukarki tym, że ta pierwsza jest urządzeniem całkowicie samodzielnym, obsługiwanym tylko przez sprzedawcę i przeznaczonym do prowadzenia każdego rodzaju działalności gospodarczej czy usługowej. Jej baza (PLU ), znajduje się wewnątrz. Urządzenie to jest raczej dedykowane dla usługodawców, oraz małych i średnich sklepów. Może również pracować w dużych obiektach handlowych, ale tam bardziej zalecana jest kasa systemowa, która pracuje samodzielnie, lub jest częścią systemu sprzedażowego. Zalety kas fiskalnych to również niskie koszty zakupu, duży wybór modeli, np. przenośne. Do wad natomiast, należy brak wglądu do stanów magazynowych bezpośrednio z urządzenia, brak możliwości stosowania złożonych systemów rabatowych oraz wystawiania faktur VAT.
Drukarka fiskalna novitus bono e nie może pracować samodzielnie, musi być podłączona do komputera, więc jeśli się na nią decydujemy, pamiętajmy o tym. Obsługiwana jest przez dowolny program komputerowy, sterujący ją przy pomocy złącza RS- 232 lub USB. Drukarki przeznaczone są przede wszystkim dla wielkich sieci handlowych, posiadających rozbudowaną bazę towarową (nawet kilkadziesiąt tysięcy produktów). Inne zalety tych urządzeń rejestrujących to możliwość wystawiania faktur VAT i bieżący wgląd w stan magazynowy, natomiast wady to wysoki koszt zakupu i wymagana praca z komputerem.


http://funsurfing.pl/polkas/Pl/oferta/krajalnice_do_wedlin/1/

POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl