Frezowanie 4d

Frezowanie to sam z rzędów obróbki skrawaniem. Polega on na działaniu nacięć, rowków itp. we frezowanym materiale, za pomocą odpowiedniej maszyny (frezarki) oraz będącego jej ilością narzędzia skrawającego (frezu). Za pomocą frezowania można pracować na przykład koła zębate, czy mieć gwinty. W wypadku frezowania narzędzie skrawające układa się, zaś materiał robiony jest kierowany. Czasem oraz ostrze skrawające może również przemieszczać się i przesuwać. Obróbka skrawaniem, w obecnym teraz frezowanie, to drink z pierwszych oddziałów w moc zakładach produkcyjnych.

 

Obecnie często stosowane jest frezowanie cnc. Proces ten przeprowadza się na obrabiarkach (frezarkach) cnc (ang. computerized numerical control). Istnieją zatem obrabiarki sterowane numerycznie, a zatem takie, w których wszystek proces skrawania jest zaprogramowany i zarządzany komputerowo. Dzięki temu praktyczne jest organizowanie znacznie istotnej precyzji obróbki również oferta frezowania zaawansowanych kształtów. Nowoczesne frezarki cnc są naszpikowane elektroniką oraz mają zaawansowane oprogramowanie sterujące. Możliwość otrzymania znacznie istotnej precyzji wytwarzania elementów podczas frezowania ma wielkie znaczenie zwłaszcza w takich dziedzinach, jak forma maszyn, gdyż tam duże jest prawdziwe spasowanie elementów.

Choć odpowiednia frezarka ma znaczące znaczenie, toż we frezowaniu cnc niezwykle praktyczną kwestię odgrywają też robocze narzędzia skrawające, czyli frezy. Jakość ich przygotowania też może mieć nacisk na dokładność frezowania, ale oprócz tego znacznie ważna jest ich trwałość na ścieranie, szczególnie jeśli frezowanie robi się w konkretnym materiale. Dlatego też frezy są uczynione z bardzo trwałych, wytrzymałych i niepodatnych na ścieranie materiałów, takich jak węgliki spiekane. Służy zatem ich długą żywotność oraz skuteczność obróbki nawet bardzo ciężkich materiałów, takich jak stal.

Frezowanie cnc to zawsze nie tylko wysokiej wartości frezarki cnc i dodatki skrawające. Nawet najlepsza maszyna na nic się nie przyda, skoro nie będzie jej stosowałem potrafiący się dużo na domowej funkcji fachowiec. Stąd i we frezowaniu cnc konieczni są wykwalifikowani frezerzy, który dobrze wiedzą dziedzinę obróbki skrawaniem w światowym zakresie, a ponadto dobrze układają się w rysunku technicznym i obsłudze konkretnych maszyn.