Choinka 6 m

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje to kwestie. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka również drugiego typie słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i dlaczego jest właściwie obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest znacznie teorii, które informują o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Jednak w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zwracając się do teorii, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się mężczyzny z Bogiem. Sposób ten szybko rozpowszechnił się na całkowity świat. Można wtedy powiedzieć, że dzisiaj nie właśnie w Polsce, ale jeszcze także własnych krajach Europy zaś w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można dostrzec sporą zmianę w modzie choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie niestety było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie tworzyły być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów oraz kolorów świątecznych ozdób jest prosta do opisania, przecież w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jak wszyscy, doświadczała zmian w dziedzinie trendów zajmujących jej przystrajania. Ale nie zamieniłoby się to, że od czasu ubrania pierwszej w historii choinki przez Luthera, system tenże bardzo mocno zakorzenił się w kulturze świątecznej a bierzmy możliwość, że nieprędko przeminie.