Badania ultrasonograficznego plodu

Podczas pierwszego badania USG, kiedy możliwe istnieje teraz zobaczenie swego przyszłego potomka, otrzymujemy biometryczne wymiary płodu oraz kilka zdjęć wzbogaconych dziwnymi cyframi i oznaczeniami, które nie tylko przychodzą nas w stan ciężkiej konsternacji, jednak także niepokoju. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że lekarz jest kobietą kompetentną. Więc jeśli na randce nie usłyszeliśmy, że pojawiło się jakiekolwiek zagrożenie płodu, zupełnie nie musimy się niczym przejmować.

Poniżej przedstawiamy biometryczne wymiary płodu, czyli oznaczenia, które stosują specjalisty w końcu opisania wymiarów naszego nienarodzonego dziecka.

GS (gestational sac) – stanowi toż siła pęcherzyka ciążowego, jest doskonałe oznaczenie wymiarowe w wypadku badania wczesnej ciąży albo jej sprawdzeniu. Jest wtedy wielkość zaczynana od 4 do 7 tygodnia ciąży, i w praktyce stanowi oznaczenie zarodka nim będzie on na tyle ciężki plus pewny, aby wolno go istniałoby w niezależny forma zmierzyć.
YS (yolc sac) – wielkość ciałka żółtego. Podstawowy wymiar od 5 do 10 tygodnia ciąży. Zbyt długa cena tego oznaczenia oznacza nieprawidłowy rozwój płodu i możliwe szybkie poronienie. W sukcesu zaistnienia tego wydarzenia bezwzględnie zostaniemy pouczeni przez specjalistę.
CRL (crown to rump length) – wielkość zarodka. Długość miana od czubka głowy do najniżej położonej części miednicy oraz jest pierwszą pozycję dziecka, która jest legalna w poszukiwaniach USG.
HC (head circumference) – wielkość główki. Stanowi obwód główki dziecka w jej najogromniejszym pomieszczeniu i wykonywa do powiedzenia prawidłowego rozwoju płodu. Dodatkowo może posłużyć do powiedzenia szacowanego czasu ciaży w kolejnym trymetrze.
FL (femur length) – długość kości udowej. Jest do określenia ewentualnych defektów dziecka w dalszej części ciąży. Może więc dać na rzeczenie między innymi karłowatości dziecka albo również innych wad wrodzonych.
AC (abdominal circumference) – obwód brzuszka. Służy ocenie harmonijności i proporcjonalności rozwoju płodu. Zły efekt może świadczyć innego typie wady wrodzone dziecka.

Oczywiście, podanych terminów jest nic bardzo a są one w tytule wyższym czy mniejszym możliwe do odczytania przez laików. Nie należy jednak się zbytnio przejmować, jeśli czegoś nie rozumiemy. Po pierwsze, wszelkie nieprawidłowości w ciągu dziecka będą nam z razu zgłoszone przez lekarza przeprowadzającego badania. Jeśli natomiast gryzie nas ciekawość, możemy poprosić przy okazji pytania o wyjaśnienie jego wyników.