Azotowanie prozniowe

Pakowanie próżniowe jest atrakcyjnym sposobem na przedłużenie trwałości produktów spożywczych. Pozwala uniknąć kładzenia się żywności, zaś tym jedynym generuje oszczędności dla własnego budżetu.

Urządzenia próżniowe są niezwykle łatwe w obsłudze, wymagają tylko dobrze do nich wybranych opakowań. Na zbytu są innego typu maszyny do pakowania próżniowego, przeznaczone szczególnie dla wytwórców żywności, ale producenci oferują również niewielkie pakowarki dla gospodarstw domowych.
Przechowywanie żywności w porządek próżniowy, wydłuża jej przydatność do spożycia, od trzech do pięciu razy, zachowując przy tym niezmieniony gust i zapach, ponadto zabezpiecza wilgotne produkty przed wysychaniem, natomiast te przechowywane w zamrażalniku, przed zmarzliną. Jedzenie noszone w niniejszy twórz nie traci wartości odżywczych, ani nie zmienia swojej konsystencji. Dzieje się tak dzięki temu, że materiały nie mają kontaktu do powietrza, jakie stanowi główną przyczyną zmniejszania się artykułów spożywczych. Przygotowując żywność do zapakowania, należy wspominać o umyciu rąk, lub włożeniu foliowych rękawiczek, by nie przenieść na produkty różnego typu bakterii.
Dla gospodarstw domowych najbardziej rekomendowane są pakowarki bezkomorowe. Istnieją obecne krótkie urządzenia, w jakich pakowanie odbywa się na zewnątrz, a powietrze jest odsysane podczas zgrzewania drugiego końcu woreczka. Ceny takiej maszyny, wahają się od kilkudziesięciu do niecałych dwóch tysięcy, w relacji od wielkości, jakie posiada, energii a z producenta, przecież te jedyne kierowane są raczej dla przeciętnych sklepów, czy gastronomii. Przeciętnie niezła zgrzewarka nie kosztuje więcej niż czterysta złotych. Dla takich maszyn należy stosować worków moletowanych, jakie mają pewną, lub dwie strony chropowate, aby ułatwić prawidłowe odsysanie powietrza. Można także używać tanich torebek typu PA/PE, przeznaczonych dla maszyn komorowych, jednak potrzebuje to wysokich wiedzy. Pakować można łatwo wszystko, mięso, ryby, wędliny, dania gotowe, efekty oraz warzywa, sery, itd.
Zakłady przetwórstwa spożywczego używają pakowarek komorowych, traysealerów, oraz tuneli do termokurczu. Wszystkie te ułatwienia są oddane do pakowania dużych części żywności.